Úryvek z almanachu
Začátky sportovního dění ve Veltrubech
Po skončení 1. světové války v roce 1919 byl v obci založen Sokol. Založením Sokola opět ožila myšlenka sokolství, která se zrodila v poslední čtvrtině minulého století za Rakousko-Uherska.
Mezi zakládajícími členy byli pánové Šindelář Václav, hudebník Kmochovy kapely,
Blažek Josef – pekař, Císař Václav, Mokráček Josef a Zápotocký Václav.
V témže roce byla založena i DTJ. Hlavní náplni bylo tehdy cvičení na nářadí. Tím byly položeny základy ke sportování v naši obci.
Vážení sportovní přátelé,
dostává se Vám do rukou brožura, která zachycuje v kostce historii malého venkovského klubu.
Rádi bychom upozornili, že tento almanach a ani jeho autoři si nečiní nárok být přesnými historiky. Pokud by se snad vyskytly připomínky, rádi bychom podotkli, že vzpomínky přímých aktérů se mnohdy ve velké míře liší od toho, co jsme se v některých zápisech, jež máme k dispozici, dočetli.
Šlo nám vlastně o to, aby tento almanach byl spíše vzpomínkou pro každého na léta strávená v Čechii. Nebylo také možno zveřejnit všechna jména hráčů a funkcionářů, kteří se o životnost Čechie zasloužili. Nebylo to učiněno ze zlé vůle, ale pouze pro nedostatek místa. Je nutné zdůraznit že Čechie Veltruby byla vždy klubem, jež se musel po většinu let své existence opírat o dobrou a obětavou práci svých členů a funkcionářů, protože peněz nebylo nazbyt. Proto patří náš dík všem, kteří pro Čechii pracovali. Bylo hodně dobrých hráčů, ale i obětavých funkcionářů, jejichž zásluhou Čechie nikdy za celých 70 let nepřerušila svoji činnosti. Proto považujeme za nutné zveřejnit některá jména těch, kteří v Čechii pracovali co nejdéle: první předseda Pelikán Alois, hospodář Štika Josef, Tichý Ladislav, Polák Karel, Mokráček Oldřich, Kohoutek Bohumil, Zápotocký M., Pelikán l., Vokřál, Káninský Václav, Káninský Ladislav, Štěpař Fr., Javůrek Václav, Vinopal Ladislav a řada dalších.
V Čechii Veltruby byla řada vynikajících fotbalistů, ale nejdále přes AFK Kolín a Slavii Praha až do národního mužstva to dotáhl Ladislav Hlaváček. l5krát reprezentoval Československo a v roce 1954 hrál na MS ve Švýcarsku.
SK Čechie Veltruby 1925-1995
Psal se rok 1925, byl měsíc červen a na hřišti na Chotuli došlo k významné události. Byl zde ve stínu kvetoucích akátů založen prvý fotbalový klub v obci – SK Čechie Veltruby
Parta nadšenců, která v těchto místech hrála kopanou s "hadráky' mezi hromádkami odloženého šatstva, uvedla v život spolek, který hrál a doposud hraje významnou úlohu v obci. Byli to zejména tito první členové: Adamec l., Blažek M., Blažek O., Císař V., Ditrich l., Karban B., Káninský J., Pelikán AL., Pelikán Jindř., Polák J., Štika J., Teichman J., Veselý V., Vohnout Lad. a jiní. Rok 1935 patřil bezesporu mezi nejúspěšnější v historii klubu. V tomto roce se SK Čechie Veltruby stává vítězem poháru poslankyně Šmejcové a mistrem kolínské župy STAK.
Vítězná sestava: Frančík Fr., Čvančara Fr., Šlísbír K., Kohoutek B., Prchlík J., Řezáč V., Dobřichovský A., Bělina L., Hlaváček Fr., Rákosník Fr., Císař J., Fafejta B., Veis V. Předsedou klubu byl Horáček F.
Ve válečných letech SK Čechie byla přejmenována na SK Viktorie Veltruby a navázala na předešlé úspěchy SK Čechie. V roce 1940 Viktorie bez nadějí vstupovala do soutěže III. třídy Středočeské župy a přesto se stala jejím překvapením a bez porážky v podzimní části se umístila na prvním místě. Po válce byla v obci obnovena činnost Sokola a DTJ. Rok 1948 započal s výstavbou nového hřiště, které bylo slavnostně otevřeno 4. července 1950 památným utkáním Sokol Veltruby - SK Slavia Praha. V tomto roce byly všechny sportovní organizace v rámci sjednocení tělovýchovy sloučeny v jedinou organizaci, která vystupovala pod názvem TJ Sokol Veltruby. V tomto období družstva žáků, dorostu a dospělých bojovala v okresních soutěžích se střídavými úspěchy.
Připomeňme si některá jména z této doby: Starý R., Tichý V., Javůrek F., Štěpař A., Podnecký V., Holeček K. st., Kubíček J., Káninský V., Káninský L., Prokůpek E., Melezinek M., Vinopal VL, Pelikán V., Mečíř J., Štěpař F., Novotný M., Nykl 5., Javůrek V., Franc A., Kvíz J., Pfeifer O., Rákosník L., Štolba J., Mokráček V., Trnka V., Nechoďdoma V. a řada dalších.
Výstavba sportovního areálu byla započata v r. 1968. Vybudovala se nová tělocvična, nové kabiny a byt pro správce hřiště. Členové TJ Sokol spolu s občany odpracovali na této akci 15000 brigádnických hodin. Stavba byla ukončena 29. 10. 1972. Od roku 1972 až do roku 1986 byl v čele vedení TJ Václav Javůrek, a právě sedmdesátá léta přinesla úspěch "A" mužstvu, které postoupilo do II. třídy okresního přeboru, kde setrvalo do roku 1976, kdy tuto třídu z důvodu reorganizace muselo opustit.
O tento úspěch se zasloužili: Veselý F., Vávra J., Káninský L., lavůrek F., Vokřál S., Mádlik J., Kroutil J., Březina, Kloboučník J., Kalina V., Kalina P., Holeček K. ml., Trnka J., Polák V., Hampl J., Kasal F., Balint M., lavůrek L., Kamiš M., Řehák R. spolu s trenérem Kohoutkem B. st.
Navazují se kontakty se zahraničními kluby. Zajíždí se do Rakouska, kde se sehraje přátelské utkání s SC UN Poysbrunn, další kroky směřují do bývalé NDR a to do Bentvich u Rostocku a nejčilejší styky jsou s FSV Grafenroda. TJ Sokol Veltruby obdržela za svoji úspěšnou činnost titul "Vzorná TJ". Rok 1990 až 1992 přinesl úspěch "A" mužstvu, i když se nepotvrdil postupem do vyšší třídy. Mužstvo předvádělo velice dobrou hru, ale v rozhodujících chvílích jsme nezvládli koncovku.
Úspěšnou sestavu tvořili: Surovec J., Pelikán Z., Javůrek A., Podhradský M., Teplý M., Šedina M., Horník M., Horník J., Kořínek Pavel, Holeček K. nml., Teplý P., Mňouček V., Vinopal L., Mňouček Z., Vávra M. a vedení mužstva Mokráček Václav, Holeček Karel ml. a Hanuš Ladislav.
V dalších sezónách nastal útlum, který doposud trvá, i když mužstvo tvoří stejný kádr hráčů a je doplněn Kmochem L, Cidlinským M., Javůrkem P. a hráči dorostu Podhradským M. a Mňoučkem J. Současné vedení: Kořínek Petr, Jelínek J. a Hanuš L. Po všechna léta byla v klubu věnována pozornost mládeži, měli jsme a máme v soutěži 2 mužstva mládeže - a to žáky a dorost. Vedoucí Dragoun J. U současného "B" mužstva pracuje vedení ve složení Řehák R., Kamiš M. a Hampl J.
Valná hromada, konaná dne 13. 2. 1994, uložila výboru provést změnu názvu z TJ Sokol na původní název SK ČECHIE VELTRUBY. Dne 16. 3. 1994 byl nový název MV České republiky zaregistrován.
V červnu roku 2005 slaví Čechie Veltruby 80 let od svého založení, oslav se účastní i největší fotbalová osobnost dosavadní historie klubu, patnáctinásobný reprezentant a slávistický kanonýr, pan Ladislav Hlaváček.
Zpracoval: Hanuš Ladislav, duben 1995, Veltruby